Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Naliczanie emerytury

08.03.2012
Autor: Anita Siemaszko, fot. Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 6/2011

Niebawem osiągnę wiek emerytalny. Czy okres, kiedy byłem na rencie, i okres bycia bezrobotnym zostaną zaliczone do lat pracy przy naliczaniu emerytury?

Waldemar A. z woj. lubelskiego

Anita Siemaszko. Fot.: Piotr StanisławskiPrawnik Anita Siemaszko: Okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy nie wpływa na wysokość emerytury (o ile Pan w tym czasie nie pracował). Natomiast okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wpłynie na wysokość emerytury. Pozostały czas pozostawania bezrobotnym (bez prawa do zasiłku) nie ma wpływu na wysokość emerytury.

To są informacje na temat wysokości emerytury, możliwości jej podwyższenia. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o staż pracy, od którego zależy przyznanie emerytury.

W wyjątkowych sytuacjach można doliczyć okres pobierania renty do emerytury.
Okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy podlega doliczeniu wyłącznie w przypadku osób ubiegających się o emeryturę i to tylko wtedy, gdy prawo do renty ustało (minął czas, na który została przyznana lub po prostu lekarz orzecznik uznał, że rencista stał się zdolny do pracy).
Doliczenie renty do emerytury dotyczy wyłącznie tych osób, które osiągnęły wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i tylko wtedy, gdy potencjal-nemu emerytowi brakuje okresów składkowych lub nieskładkowych do uzyskania emerytury.

Nie trzeba przedkładać żadnych dokumentów potwierdzających okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy. Dokumenty potwierdzające okres pobierania renty znajdują się bowiem w organie rentowym. Wnioskodawca musi dokładnie wypełnić wniosek o emeryturę, w którym wskazuje, że był uprawniony do renty, numer tej renty i oddział, który ją wypłacał (nie zawsze jest to ten sam oddział, w którym składany jest wniosek o emeryturę). Okres pobierania renty należy również wpisać na formularzu dotyczącym przebytych okresów – druk ZUS Rp-6.

Art.10 a
1. Przy ustalaniu prawa do emerytury osoby, która osiągnęła wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn i utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (przysługującej z Funduszu z powodu odzyskania zdolności do pracy), uwzględnia się również okresy pobierania tej renty, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art. 5–7 i 10, są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie
niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.
2. Okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy nie uwzględnia się, jeżeli zbiegają się w czasie z okresami, o których mowa w art. 6, 7 i 10, uwzględnionymi przy ustalaniu prawa do emerytury.

Podstawa prawna: art. 10 a Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1118 z późń. zm.)
 

Komentarz

  • Prosze o porade
    Leszek1502@onet.pl
    06.04.2012, 10:52
    Pani Siemaszko jestem Amputantem nogi,chodze na protezie-jak długo jeszcze dotacja do protezy bedzie niezmienna od czasow Jaruzelskiego i bedzie wynosic 1200zl,raz na 3 lata. Dzisiejszy koszt to 12000 - 16000zl za proteze,ktora słuzy 2,3 lata.Jak żyć? Drogi problem to progi dorabiania dla amputantow / 70% i 130%/Zarabiam i przekraczam prog 70% a czasami 130%,bo chce kupić lepsza proteze ale hycle zusowskie w nagrode za aktywnosc zawodowa i społeczna zabieraja mi rente i ograniczaja mozliwosc kupna dobrej nowoczesnej protezy.Czy tak powinno być? Kto jest szcześliwy w tym kraju absurdów? pijacy z padaczka alkocholowa maja takie same renty i lepszy dostep do świadczeń niz Amputanci, ten system jest chory.Skandal i hańba

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas