Sparaliżowany mężczyzna wysyła e-maile za pomocą swych myśli
Chip wielkości tabletki zainstalowany w mózgu pozwolił sparaliżowanemu czterokończynowo mężczyźnie odbierać e-maile i grać w gry komputerowe, a wszystko to jedynie przy użyciu myśli. Chip jest najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem, jakie kiedykolwiek zamontowano wewnątrz ludzkiego ciała.
Wiele osób niepełnosprawnych steruje swoimi komputerami za pomocą oczu lub języka. Jednak te techniki stwarzają wiele ograniczeń i wymagają długiego treningu. Przez ponad 10 lat badacze starali się znaleźć sposób, aby dostać się bezpośrednio do myśli.
W czerwcu 2004 r. chirurdzy wszczepili urządzenie zawierające 100 elektrod do mózgu 24-letniego tetraplegika. Urządzenie o nazwie BrainGate zostało wynalezione przez firmę Cyberkinetics ze Stanów Zjednoczonych. Każda z elektron komunikuje się z jednym neuronem w mózgu pacjenta.
BrainGate pozwoliło pacjentowi obsługiwać komputer oraz telewizor za pomocą myśli, nawet jeśli jednocześnie wykonywał także inne czynności. Badacze podali m.in., że pacjent mógł kontrolować telewizor, podczas gdy w tym samym czasie rozmawiał i poruszał głową.
W tej chwili zespół badaczy planuje wszczepić chip kolejnym czterem pacjentom.
Fale mózgowe
Konkurencyjne zespoły badawcze pracują nad opracowaniem urządzenia, które będzie "odczytywało" pracę mózgu, ale które nie będzie bezpośrednio dotykało neuronów. Firma Neural Signals z Atlanty opatentowała urządzenie, które umieszczane jest poza mózgiem, tuż pod czaszką. Inni badacze opracowują technologie nieinwazyjne, które używają m.in. elektroencefalografa do czytania myśli.
Ale twórcy BrainGate argumentują, że takie metody pozwalają tylko bardzo ogólnie zobrazować pracę mózgu, i że bardziej bezpośrednie podejście pozwala na bardziej dokładne przekazywanie sygnałów z mózgu
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: www.nature.com, 13
października 2004 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz