Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatki mieszkaniowe – zmiana przepisów

16.10.2004

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie w listopadzie 2004 r. Czeka teraz na podpis Prezydenta.

Nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek posiadania specjalnego wpisu w orzeczeniu wydanym przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, jeśli osoba chce skorzystać z możliwości doliczenia do powierzchni mieszkania dodatkowych 15 m2, przewidzianych dla niepełnosprawnego wymagającego zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Przyjęty akt uściśla również listę wydatków ponoszonych przez domowników w związku z zajmowaniem i utrzymywaniem danego lokalu, istotnych przy ubiegani się o wsparcie.

Ustawa o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych została uchwalona 8 października 2004 r. Zmieni ona ustawę z dn. 21 czerwca 2001 r. (Dz. U. z 2001 r., Nr 71, poz. 734 z późn. zm.). Nowelizacja jest m.in. odpowiedzią na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik wskazywał, że wydany do ustawy o dodatkach mieszkaniowych akt wykonawczy: rozporządzenie z dn. 28 grudnia 2001 r., zawiera wykraczające poza delegację ustawową paragrafy (czyli, że rozporządzenie reguluje więcej niż go do tego zobowiązuje ustawa). Kontrowersyjne zapisy z rozporządzenia postanowiono więc przenieść do ustawy co likwiduje problem z delegacją. Zmiana porządkuje również przepisy nadając im nowe, bardziej precyzyjne i mające rozwiać wątpliwości, brzmienie (np. nowe wyliczenie osób, którym przysługuje dodatek, czy nowa definicja gospodarstwa domowego). Ustawa - jeśli podpisze ją Prezydent - wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (publikacji w Dzienniku Ustaw). Prawdopodobnie stanie się to w listopadzie 2004 r.

Lista wydatków
Ustawa o dodatkach mieszkaniowych określa kategorie wydatków związanych z zajmowaniem lokalu ponoszonych przez osobę ubiegająca się o dodatek. Po wejściu w życie nowych przepisów wydatkami tymi będą:
1) czynsz,
2) opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej,
3) zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną,
4) odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego,
5) inne niż wymienione w pkt 1-4 opłaty za używanie lokalu mieszkalnego,
6) opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych,
7) wydatek stanowiący podstawę obliczania ryczałtu na zakup opału.
Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy o dodatkach mieszkaniowych do wydatków nie będzie można zaliczyć:
1) ubezpieczeń, podatku od nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
2) opłat za gaz przewodowy, energię elektryczną, dostarczane do lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) na cele bytowe.

Konieczne orzeczenie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności
Niskie dochody to podstawowy warunek uzyskania dodatku mieszkaniowego. Jednak ważna jest również wielkość powierzchni użytkowej (określonej powierzchni lokalu), którą dysponuje osoba/rodzina ubiegająca się o wsparcie. Ustawa o dodatkach mieszkaniowych ściśle określa jakiej wielkości mieszkanie otrzyma pomoc. Wprowadza się pojęcie tzw. powierzchni normatywnej. Jeśli przekroczymy określone normy - nasze mieszkanie będzie za duże - dodatek nie zostanie wypłacony. Od tej zasady istnieją wyjątki. Jeden z nich dotyczy osób niepełnosprawnych. Jeśli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku, lub jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w odrębnym pokoju, wielkość powierzchni normatywnej zwiększa się o 15 m2. Osoba niepełnosprawna, która chciała skorzystać z tego przywileju, musiała posiadać odpowiednie zaświadczenie od lekarza. Nowelizacja ustawy o dodatkach mieszkaniowych stawia przed niepełnosprawnym ubiegającym się o ten rodzaj pomocy większe niż do tej pory wymagania. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekać będą powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności . Bez takiego orzeczenia osoba niepełnosprawna nie będzie mogła skorzystać z opisanego przywileju, czyli nie doliczy do powierzchni normatywnej dodatkowych 15 m2.
Jednoczenie nowelizacja wskazuje, że osoby, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności (niezdolności do pracy lub grupie inwalidzkiej) przed wejściem w życie zapisów nowelizacji, mogą dokumentować konieczność zamieszkiwania w oddzielnym pokoju zaświadczeniem lekarskim.
Do osób niepełnosprawnych, które legitymują się orzeczeniem zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wydanym przed dniem wejścia w życie art. 1 pkt 4 niniejszej ustawy (chodzi o art. wprowadzający opisany wyżej wymóg posiadania orzeczenia zespołu - przyp. red) oraz osób legitymujących się orzeczeniami, o których mowa w art. 5 i art. 62 ustawy powołanej w tym artykule, konieczność zamieszkiwania w oddzielnym pokoju może być udokumentowana w szczególności zaświadczeniem lekarskim lub opinią biegłego (art. 2 ustawy z dn. 8 października 2004 r. o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych).

************

Więcej na temat zasad przyznawania i wypłacania dodatków mieszkaniowych w opracowaniu "Kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy" wydanym w serii "Poznaj Swoje Prawa" (opracowanie dostępne w serwisie pomocspoleczna.ngo.pl)

Tekst ustawy z dn. 8 października 2004 r. o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych (plik w formacie .pdf znajduje się na portalu sejmowym)

Autor: Rafał Kowalski

Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Komentarz na wyrost
    Marek Łata. Niepełnosprawny
    02.12.2018, 20:11
    Co tu komentować? Obok bezmiaru formalizmu i swoistego już języka urzędowego raczej gmatwającego niż ułatwiającego rozumienie tekstu, uderza aktualność treści. Czy to możliwe, by przez 14 lat nic się nie działo, nie aktualizowano choćby niektórych sformułowań (n.p. granic finansowych pomocy)? Może... Chwała zatem temu, kto się za to wreszcie wziął. Bardziej merytoryczne odniesienie do samej istoty owej ustawy można powziąć po jej przeczytaniu. Zatem poczekajmy. Góra urodziła mysz? Wróć - bez złośliwości, ta bywa niesprawiedliwa.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas