Rzecznik Praw Obywatelskich o dyskryminujących zapisach ustawy o promocji zatrudnienia
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera w sprawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, a także ustawy o zatrudnieniu socjalnym, które - zdaniem Rzecznika - dyskryminują osoby niepełnosprawne.
Jak stwierdził w swoim wystąpieniu prof. Andrzej Zoll, fakt nabycia prawa do renty socjalnej pozostawia część osób niepełnosprawnych poza zakresem obowiązywania przepisów o pomocy państwa na rzecz tworzenia i utrzymywania miejsc pracy.
Ustawa o promocji zatrudnienia określa, że osoba osiągająca przychód wyższy niż połowa miesięcznego minimalnego wynagrodzenia za pracę nie jest uznawana za osobę bezrobotną, a zatem nie może korzystać ze wsparcia w znalezieniu pracy. Takie zapisy uniemożliwiają osobom z prawem do renty socjalnej, a także innych świadczeń, uzyskanie pomocy.
Rzecznik zwrócił uwagę na fakt, iż uzyskanie statusu osoby niepełnosprawnej nie jest równoznaczne z zakazem pracy. Osoba z orzeczonym stopniem niepełnosprawności może podjąć zatrudnienie, jeśli zostanie dopuszczona do pracy na konkretnym stanowisku przez lekarza.
Rzecznik uznał także za niezrozumiałe wykluczenie osób z rentą socjalną z zakresu działania ustawy o zatrudnieniu socjalnym.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: Gazeta Prawna, nr 198 (1307), 8-10 października 2004 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz