Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatek mieszkaniowy

Autor: Anita Siemaszko

Jest to forma pomocy państwa ludziom niezamożnym, których nie stać na pokrycie czynszu, kosztów eksploatacji mieszkania oraz opłat za media. Od 1 stycznia 2002 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tego świadczenia.

Pomoc przysługuje osobom, których średnia dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym (obliczona za okres trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) wynosi: w gospodarstwie jednoosobowym- 150 procent, zaś w wieloosobowym -100 procent najniższej emerytury.

Na pół roku

Obecnie najniższa emerytura wynosi 552,63 zł. Wcześniej jeśli ktoś nie miał dochodu, przysługiwał mu dodatek na pokrycie 100 procent wydatków mieszkaniowych. Obecnie otrzymuje się tylko 70 procent kosztów lokalowych. Świadczenie to przyznaje się na sześć miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu wniosku. Zatem np. jeśli ktoś złoży wniosek 4 lipca, to dodatek będzie przysługiwał mu od 1 sierpnia. Wypłacany będzie do dziesiątego dnia każdego miesiąca z góry - zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Do ręki pieniądze takie dostaje jedynie właściciel domu jednorodzinnego.

Kto jest uprawniony

O dodatki mieszkaniowe mogą ubiegać się:

  • najemca i podnajemca lokali mieszkalnych,
  • członkowie spółdzielni mieszkaniowych z własnościowym lub lokatorskim prawem do lokalu,
  • właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych,
  • osoby zajmujące lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekujące na lokal zamienny lub socjalny.

Uwaga! Rozszerzono krąg osób uprawnionych do dodatków mieszkaniowych o najemców w prywatnych kamienicach i podnajemców. Poza tym, żeby mieć prawo do otrzymywania dodatku mieszkaniowego, trzeba zajmować powierzchnię lokalu mieszkalnego nie większą niż wyszczególniona poniżej

liczba osób i odpowiadająca jej powierzchnia normatywna lokalu:

  • dla 1 osoby - 35 m2
  • dla 2 osób - 40 m2
  • dla 3 osób - 45 m2
  • dla 4 osób - 55 m2
  • dla 5 osób - 65 m2
  • dla 6 osób - 70 m2

UWAGA:

  • Zwiększa się powierzchnię o 5 m. kw. jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje większa liczba osób.
  • Zwiększa się powierzchnię o 15 m kw., kiedy w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku lub której niepełnosprawność wymaga oddzielnego pokoju. Zatem, kiedy mieszkanie np. 40 m kw. zajmuje jedna osoba, to dostanie ona pieniądze na pokrycie wydatków związanych tylko z 35 m kw. (o ile nie zachodzą podane wyżej wyjątki).

Pieniądze publiczne

Gmina przyznająca dodatek ma możliwość sprawdzenia, czy dochody wykazane we wniosku są prawdziwe. Pracownik przeprowadzający wywiad może żądać od nas nawet złożenia oświadczenia majątkowego. A gmina może wówczas przyznać lub odmówić przyznania dodatku. Jeżeli już dodatek przyzna, a dane okażą się nieprawdziwe, osoba zainteresowana będzie musiała zwrócić go w podwójnej wysokości. To samo, kiedy nie będą opłacane na bieżąco należności za lokal - wypłata dodatku zostanie wstrzymania.

Nasza gmina

Dodatek mieszkaniowy jest zadaniem własnym gminy. Przyznaje go wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Decyzja podjęta powinna być w ciągu miesiąca. Odwołanie od decyzji wnosimy do samorządowego kolegium odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Podstawa prawna:

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. nr 71 poz. 734).Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 grudnia 2001 r. w sprawie przeprowadzania wywiadu środowiskowego, kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzania wywiadu.

"Integracja", nr 4/2002, str. 75.

Komentarz

  • Mam 12 letnia córkę z orzeczeniem o niepełnosprawności czy należy nam się dodatek mieszkaniowy w mieszkaniu mieszka 4 osoby
    Katarzyna krysiak
    03.11.2022, 16:57
    Dodatek mieszkaniowy

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas