Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wystawa dla osób niewidomych w Królikarni

29.12.2011
Źródło: inf. prasowa

28 grudnia br. w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni otwarto wystawę czasową "KoLekcja w Królikarni". Dzięki Cyfrowemu Muzeum Narodowego w Warszawie (CMNW) mogą ją zwiedzać także osoby z dysfunkcją wzroku. Projekt audiodeskrypcji nosi nazwę "Poza Ciszą i Ciemnością" i prowadzony jest przez Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

Wirtualną galerię tworzy przewodnik z opisami 70 dzieł sztuki, które można ściągnąć na nośnik (np. odtwarzacz mp3) i odsłuchać w domu lub podczas samodzielnego zwiedzania w Muzeum. Pliki dostępne są na stronie www.cyfrowe.mnw.art.pl.

Wśród dzieł, do których została opracowana audiodeskrypcja, znajdują się m.in.: rycina Jana Baptista Collaerta "Color oliwi", "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" Joanny Rajkowskiej, "Mecz bokserski" Edwarda Dwurnika i "Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny" Francesco Bissolo. Opisy prac wzbogacono o dźwiękowe ilustracje.

Audiodeskrypcja do wystawy "KoLekcja w Królikarni" adresowana jest zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci. Ważnym jej elementem jest program edukacyjny, na który składają się lekcje, warsztaty i wykłady dla klas szkolnych, rodzin z dziećmi i widzów indywidualnych. Wirtualna ekspozycja i audiodeskrypcja będą dostępne na stronie także po zakończeniu wystawy.

– Atutem wystawy jest to, że osoby niewidome mogą ją obejrzeć w domu, unikając kłopotów z dotarciem. Dzięki formie wirtualnej galerii jest ona dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku z całej Polski. Osoby, które chcą poczuć klimat zwiedzania, zapraszamy oczywiście do Królikarni. Mamy nadzieję, że "KoLekcja", podobnie jak wcześniej udostępnione Zamek Królewski i Muzeum Powstania Warszawskiego, spotka się z entuzjazmem i dużym zainteresowaniem osób niewidomych – mówi Anna Żórawska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu "Poza Ciszą i Ciemnością".

"KoLekcja w Królikarni" ma na celu uświadomienie widzom wielu funkcji obrazów i przygotowanie do odbioru różnych gatunków malarskich. Autorkami opisów dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku są Izabela Künstler i Urszula Butkiewicz, które od lat zajmują się tworzeniem audiodeskrypcji do filmów, programów publicystycznych, spektakli teatralnych i sztuk plastycznych. Autorki zaangażowane są w projekt "Poza Ciszą i Ciemnością" od początku jego trwania, czyli od 2008 r.

"KoLekcja w Królikarni" została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością narządu wzroku w ramach projektu Muzeum "Poza Ciszą i Ciemnością" – edycja 2011, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa będzie otwarta do czerwca 2012 r.

W grudniu br. w ramach projektu "Poza Ciszą i Ciemnością" udostępnione zostały wybrane pomieszczenia Zamku Królewskiego. Osoby niewidome i niesłyszące mogą zwiedzać dwie sale Apartamentu Wielkiego: Pokój Marmurowy i Salę Tronową. Pliki z audiodeskrypcją dostępne są na stronie www.zamek-krolewski.pl.


Fragment audiodeskrypcji wystawy "KoLekcja w Królikarni":

Muzeum Narodowe w Warszawie
fragment opisu ryciny Jana Baptista Collaerta "Color oliwi" ("Farby olejne")

(…) Asystent mistrza maluje portret młodej kobiety – niemal naturalnej wielkości. (…) Jego sylwetka zasłania część zwróconego ku nam portretu.
Malarz zajmuje się dekoltem sukni. Pozostaje mu jeszcze domalować detale, w tym zdobiący dekolt krzyżyk, ale z pewnością kończy już pracę. Wizerunek jest bardzo wierny. Stoi na sztaludze, tuż obok modelki, siedzącej po prawej, na wysokim krześle. Można odnieść wrażenie, że patrzą na nas siedzące ramię przy ramieniu bliźniaczki (…).

Jasne włosy modelki są zaczesane do tyłu, owalna twarz odsłonięta. Kobieta spogląda na nas dużymi oczami i obdarza nas lekkim, łagodnym uśmiechem. Jest w obfitej jasnej sukni, fałdującej się wokół nóg. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas