Przywrócenie stypendiów specjalnych dla niepełnosprawnych studentów
W środę 29 września 2004 r. Ministerstwo Polityki Społecznej wydało oficjlany komunikat w sprawie przywrócenia stypendiów specjalnych dla niepełnosprawnych studentów.
W związku z oświadczeniem dziesięciu uczelni polskich, dotyczącym likwidacji stypendium specjalnego, informujemy, że Ministerstwo Polityki Społecznej podjęło działania prowadzące do przywrócenia pomocy finansowej dla niepełnosprawnych studentów. W tym celu, w przyjętym przez Radę Ministrów 7 września 2004 r. projekcie ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zaproponowano wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 z późn. zm.) oraz do ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 69, poz. 590 z późn. zm.). Projekt nie przewiduje kryterium dochodowego jako warunku otrzymania stypendium specjalnego przez studentów będących osobami niepełnosprawnymi. Maksymalną wysokość stypendium określono jako 20 proc. najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta, ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich. Szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania stypendium będzie ustalał rektor danej uczelni. Rektorzy uczelni zostaną wyposażeni w szerokie kompetencje, polegające m.in. na ustalaniu wysokości i warunków przyznawania tego stypendium. Zaproponowane zmiany będą dotyczyły wszystkich osób niepełnosprawnych, które podejmują naukę na uczelniach wyższych.
Opracowanie: redakcja
Źródło: mps.gov.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz